• KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 • KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

KARACABEY’DE EKONOMİYE CAN VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Karacabey Ticaret Sanayi Odası (KTSO) ile Karacabey Ticaret Borsa’nın (KTB) müşterek düzenlediği ödül törenine katıldı. Törende konuşan Hisarcıklıoğlu, Karacabey’e okul sözü verdi.

Düzenlenen ödül törenine; Bursa Valisi İzzettin Küçük, Karacabey Kaymakamı Gökhan Yolcu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BTB Başkanı Özer Matlı, Karacabey TSO Başkanı Naci Güncü, Karacabey TB Başkanı Murad Bertan, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, önceki dönem AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, BTB Meclis Başkanı Mehmet Aydın SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tarık Tezel ve çok sayıda Karacabeyli iş adamı katıldı.

“BU ÖDÜLLER KARACEBEY’İN GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR”

Törende konuşan Karacabey Ticaret Sanayi Odası Başkanı Naci Güncü, “Ne mutlu ki bize Bursa kurumlar ve gelir vergisi birincileri de kendi markalarımız odamız şirketleri arasından çıktı. Bu Karacabey ekonomisinin gücünü göstermektedir. Ödül alan bütün üyelerimizi canı gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Güncü şöyle devam etti: “Karacabey bereketli ovası, tarımdaki gücü, hayvancılığı, gıda şirketleri, tohum şirketleri, salça fabrikaları, Türkiye çapında yerel markaları ile güvenli gıdanın merkezidir. Bunun yanında otomotiv, ambalaj, tarım makineleri sektöründe yüzlerce ülkeye ihracat yapan güçlü firmaların da ev sahibidir. Tamamlanacak olan İstanbul-İzmir otoyolu da ilçemize değer katacaktır. Karacabey’in doğal güzellikleri, Bursa’nın en uzun sahiline sahip olması, Yeniköy boğazı, ıhlamur ormanları, longozu, Uluabat’ı turizmin de göz bebeğidir. Bizler bu sorumlulukla çalışıyoruz. Örneğin, Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle 2015 yılında gerçekleştirdiğimiz Karacabey sempozyumu; yapılan 8 çalıştayla ilçemizin geçmişine ışık tutarken geleceğine katkı sağlayacak kalıcı bir envanter olarak kitaplaştırıldı.”

KARACEBEY’DEN İSTİHDAM VE İHRACATA BÜYÜK KATKI

Karacabey’in istihdam seferberliğine etkin olarak destek sağladığını da ifade eden Güncü, “2015 yılında bin 700 olan işyeri sayısı 2016 yılında bin 800’e; 2017 yılında ise bin 900’e ulaşmış. 2015 yılında 15 bin 300 olan çalışan sayısı 2017 yılında 17 bin 600’e ulaşmıştır. Ve böylece 2015 yılına göre işyeri sayısında yüzde 13 ve çalışan sayısında yüzde 15 artış gerçekleşmiştir. İhracat kapasitesi de her geçen gün artarak büyüyen ilçemizde ilk on firmamızın ihracatı 2015 yılında 123 milyon liradan 2016 yılında 176 milyon liraya çıkarak 
yüzde 30 oranında artmıştır. Yine kurumlar vergi matrahı olarak baktığımızda ilk on firmamızın 2015 yılında 190 milyon lira olan vergi matrahı 2016 yılında 282 milyon liraya yükselerek yüzde 33 oranında artmıştır” diye konuştu.
Güncü sözlerini şöyle tamamladı: “Sanayicilerimiz, Kobilerimiz ve esnaflarımızla yaptığımız istişareler neticesinde ara eleman eksikliğinin ilçemizde büyük bir sorun haline geldiğini tespit ettik. Küçük sanayi sitesi içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis edilen 3 bin metrekare arsaya, bin metrekare kapalı alanda 11 adet derslik, idare odaları, atölyeler, laboratuvar ve çok amaçlı konferans salonundan oluşan bu merkezde sanayimizin, Kobilerin, esnaflarımızın faydalanabileceği, içerisinde çıraklık okulunu da barındıran her türlü mesleki eğitim ve araştırmaların yapılacağı, mesleki yeterlilik, ustalık ve her türlü teknik eğitimin verileceği bir birim olarak planladık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

“İŞLEM HACMİMİZ HER GEÇEN GÜR ARTIYOR”

Karacabey Ticaret Borsası Başkanı Murad Bertan da şunları söyledi: “İlk İSO Belgesini alan akredite Borsa olan Karacabey Ticaret Borsası olarak işlem hacmi her gecen yıl artarak büyüyen bir borsayız. Yaptığımız araştırmalar sonucunda ‘Tarım ve Hayvancılık Şehri’ Karacabeyimiz’in gıda sanayinde kalifiye eleman ihtiyacının günden güne arttığını gözlemledik. Bu nedenle Borsamız, sorumluluk üstlenerek ilçemizin Harmanlı mahallesinde şu anda kullanılmayan ve atıl durumda bulunan Harmanlı İlkokulu’nun yeri ve fiziki ortamıyla ilgili gerekli çalışmaları yaptık. 16 bin m² okul alanı ve 20 bin m² uygulama alanına sahiptir. Uygulamalı Tarım Meslek Lisesi olmaya müsait arazisinden dolayı bu okulun binasının tadilatını ve yanına inşa edeceğimiz 100 kişilik öğrenci yurdunun yapımını Karacabey Ticaret Borsası olarak üstlendik. Bu eserin ortaya çıkarılması için Borsamız, Belediyemiz ve ilçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yaparak bölgemizin tarım ve hayvancılık sektöründeki kalifiye eleman açığını kapatmayı hedeflemekteyiz.’’ TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan da İlçemiz için bir okul sözü alan Başkan Bertan, salondan yoğun alkış aldı.
Murad Bertan, 50. Yılını kutlayan Karacabey Ticaret Borsası’nın gerçekleşmiş ve devam etmekte olan projelerini anlattı. 2004 yılında yapılan Yeni Borsa Kompleksi’ni, 2014 yılında yapılan Tarım Ürünleri ve Gıda Çarşısı’ndaki 7 bin m² kapalı alana sahip 24 adet depo ve işyerinin tamamlandığı müjdesini verdi. Tescillenen meşhur ‘Karacabey Soğanı’nın ardından yine yöremize özgü ‘Mihaliç Peyniri’nin de Coğrafi İşaretli Ürün olması için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Devlet hastanesine arazi bağışını ve geçmişte yapılan yardımları da hatırlatan Bertan, her zaman yardım etmeye açık olduklarını vurguladı.

“ÜRETEN KARACABEY, DOYURAN KARACABEY”

Bertan konuşmasını şöyle sonlandırdı; “Yarım asırlık maziye sahip Karacabey Ticaret Borsası’nın işlem hacmini her geçen yıl arttırarak İlçemizin ve Bölgemizin parlayan yıldızı olmaya devam edecek. ‘Üreten Karacabey Doyuran Karacabey’ sloganının gerçekleştiğini görmek bizleri mutlu ediyor. Tüm Meclis üyesi arkadaşlarıma, üyelerimize ve personelimize teşekkür ediyor, ödül alan tüm kurumları tebriklerimi sunuyorum.”

“KARACABEY YATIRIMCI İÇİN CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da Karacabey'e son 3 yıl 3.defa geldiğini ve her gelişinde ilçedeki gelişimi gördüğünü söyledi. Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “İstanbul-İzmir otoyolu tamamlandığında Karacabey, adeta İstanbul'a komşu kapısı haline gelecek. İşte o zaman, Karacabey’in tarımsal ürünlerinin satışında da büyük bir avantaj elde edilecek. Lojistik maliyetler düşeceğinden, yatırım yapmak isteyen firmalar, Karacabey'i tercih edecek. Karacabey yatırımcılar için adeta cazibe merkezi olacak. Karacabey Oda ve Borsa Başkanlarımıza azimle, heyecanla ve uyum içinde çalıştıkları ve Karacabey’in gelişmesi ve zenginleşmesi için, ellerini taşın altına koydukları için teşekkür ediyorum” dedi.
Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Türkiye'nin en büyük 500 sanayi firmasından 14’ü burada. Zaten vergi rekortmenleri listesiyle de, Karacabey ekonomisinin gücü tescillendi. Bursa’nın hem Kurumlar vergisi, hem de Gelir vergisi birincisi, Karacabey’den çıktı. Sayın Muharrem Yılmaz (Sütaş) ve Matlı Yem Karacabey’in gururu olan ve Odamız üyesi, bu iki güzide firmamızla, şampiyonlarımızla gurur duyuyoruz. Yaptıkları üretim, yatırım ve ihracatla ilçemizin adını dünyaya duyuran, başarılarıyla Karacabey ekonomisine güç katan, tüm firmalarımızla da ayrıca iftihar ediyorum.”

HİSARCIKLIOĞLU, KARACABEY’İN OKUL İSTEĞİNİ CEVAPSIZ BIRAKMADI

Karacabey’in bir şansının da, buraya yakışır şekilde aktif çalışan oda ve borsa olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, her 2’sinin de akredite, 5 yıldızlı Oda-Borsa olduğunun altını çizdi. Öte yandan Karacabey Oda ve Borsası’nın okul isteğine olumlu yanıt veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, tüm illere okul yapımını tamamlamalarının ardından ilçelere de okul yapmak istediklerini vurguladı.

“KARACABEY ARA ELEMAN SORUNUNU ÇÖZECEK”

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da Karacabey ekonomisiyle birlikte Bursa ve ülke ekonomisine can veren firmaları tebrik etti. Konuşmasında nitelikli eleman sorununa değinen Özkan, “Ülkemizin en büyük sorunlarından olan eğitim ile ilgili hem ticaret sanayi odamız, hem borsamız hem de belediyemiz hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Ülkemizde ara eleman sıkıntısının ciddi ciddi hissedildiği bu günlerde Karacabey ilçesi olarak önlemimizi alıyoruz. Yeni eğitim kurumlarının temelini atarak, mesleki eğitimi ön planda tutarak, çeşitli kurs ve bilgilendirici seminerler yaparak ara eleman sorunuyla ilgili çözümler üretmeye gayret ediyoruz. Harmanlı Mahallesindeki Tarım Lisesi de bu açıdan katkı sağlayacak bir okul. Emeğe geçenlere Karacabey adına çok teşekkür ediyorum.”

VALİ KÜÇÜK’TEN TEŞEKKÜR

Vali İzzettin Küçük ise yaptığı konuşmada; “Vergisini düzenli ödeyen vatandaşlarımız en az güvenlik güçlerimiz kadar vatanımız için kutsal bir misyon üstleniyorlar. Onların gayreti ve çabaları ile ülkemiz ekonomik anlamda o tozlu, puslu ortamdan uzaklaşıyor. Bursa’mız 11,5 milyar ile ülkemize yüzde yüz on beş vergi tahsilat oranı ile gurur duyulacak bir katkıyı sizlerin sayesinde sağladı. Bugün de beratlarını alacak tüm arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. İçinde bulunduğumuz ve gelecek yüz yılın en önemli konusu temiz, güvenilir gıdadır. Katma değeri yüksek bu sektör ile Karacabey ve haliyle Bursa çok daha fazla kazanacaktır. Ben ayrıca Naci Güncü ve Murad Bertan Bey’e 2 okulumuza verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum. Sürekli telefonda diyalog kurduğumuz Özer Matlı Bey’e de yine eğitime ve Bursa iş dünyasına verdiği katkı dolayısıyla çok teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Törende yüksek düzeyde Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi ödeyen ve İhracat şampiyonu olan üyeler ile 30 yıl, 40 yıl ve üzeri faaliyet gösteren Karacabey TSO üyeleri ile 2016 ve 2017 yıllarında yüksek düzeyde tescil ücreti ödeyen Karacabey TB üyelerine plaket verildi.
Programda ayrıca protokolün katılımıyla, Karacabey Sanayi Sitesi içerisinde bin metrekaresi kapalı olmak üzere 3 bin metrekarelik bir alana inşa edilecek on bir dersliğin yanı sıra atölyeler, çok amaçlı konferans salonu, laboratuvar ve sosyal yaşam alanları bulunan Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezinin temel atma töreni yapılırken, Karacabey Ticaret Borsası’nın öz kaynakları ile yapımı tamamlanan Gıda Tarım Ürünleri Çarşısı’nın açılışı ile Karacabey Ticaret Borsası Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin protokolü de gerçekleştirildi.

HIZLI ARAMA

HIZLI LİNKLER

Başkanın Mesajı

KTSO Kart Kazandırıyor

Karacabey TSO Etkinlik Takvimi

TOBB Yurtdışı İş Gezisi KOSGEB

Karacabey ve KTSO Tanıtım Filmi

Googler Anket

TOBB 100

İstihdam Seferberliği 2019

İşbaşı Eğitim Programı

World Halal Summit