• İstihdam Seferberliği 2019 Karacabey Bilgilendirme Toplantısı Karacabey TSO'da Gerçekleştirildi
  • İstihdam Seferberliği 2019 Karacabey Bilgilendirme Toplantısı Karacabey TSO'da Gerçekleştirildi

İstihdam Seferberliği 2019 Karacabey Bilgilendirme Toplantısı Karacabey TSO'da Gerçekleştirildi

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan 2019 İstihdam Seferberliği kampanyası kapsamında Karacabey Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Bilgilendirme toplantısına Karacabey Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Karacabey TSO Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü, Mustafakemalpaşa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Uzkınay, Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Akkoyunlu, Karacabey TSO Meclis Başkanı Hüseyin Fikri Sezer, Karacabey Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Ali İhsan Aydın, Karacabey TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Karacabey Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Janset Karaca, Karacabey Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Oray Üsküdar ve Karacabey TSO Üyeleri ile ilçede faaliyet gösteren serbest muhasebeci ve mali müşavirler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Karacabey TSO Başkanı Naci Güncü; “21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunuldu. Bu çağrının ardından Hazine ve Maliye Bakanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. En dikkat çeken 2 desteği ben size kısaca aktarmak istiyorum. Birincisi, nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2 Bin 21 TL ücret ve Bin 113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3 Bin 134 TL’yi devlet karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devlet sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık Bin 113 TL’yi devlet karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzuyor. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık Bin 113 TL olan prim ve vergi teşviki 2 Bin 712 TL olarak verilecek. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği kapsamında işsizlik sigortası fonundan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. Buradan Karacabey iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşviklerden yararlanın. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün” ifadelerini kullandı.

Karacabey Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu ve Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın teşviklerin ülkemize, milletimize ve işverenlere hayırlı olması yönündeki dileklerinin ardından; Bursa İŞ-KUR İl Müdür Yardımcısı Mehmet Çiftçi ve Karacabey Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü İsmail Güven tarafından İstihdam Seferberliği 2019 kapsamındaki teşvikler olan; Yeni İstihdama Ücret DesteğiYeni İstihdamın SGK Prim ve Vergisine DestekKısa Çalışma Ödeneği DesteğiAsgari Ücret DesteğiDüzenli Ödemeye Devamlı DestekKalkınmaya İlave DestekÖnce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam DesteğiMEGİP Desteği detaylı olarak katılımcılara aktarıldı.