• Bulgaristan İş Gezisi
  • Bulgaristan İş Gezisi
  • Bulgaristan İş Gezisi
  • Bulgaristan İş Gezisi

Bulgaristan İş Gezisi

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası, kardeş oda Biga Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte ihracatı artırmak ve çeşitli iş bağlantıları kurmak amacıyla Bulgaristan’da ikili iş görüşmeleri ile tarım ve hayvancılık fuarı ziyareti gerçekleştirdi.

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, yönetim kurulu üyeleri ve üye iş adamlarından oluşan heyet, yurt dışı ticaret hacimlerini artırmak ve yurt dışındaki ticari ve mesleki faaliyetlerin nasıl yönlendirildiğini ve yurt dışındaki ticaret odalarının ve iş dünyası kuruluşlarının çalışma şekillerini görmek ve analiz etmek amacıyla Bulgaristan’a iş görüşmeleri ve fuar gezisi düzenledi.

Bulgaristan iş gezisinde ilk gün Filibe’de sırasıyla T.C. Filibe Başkonsolosluğu’nda yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Filibe Başkonsolosumuz Hüseyin Ergani ve Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Erdem tarafından karşılanan heyete, Başkonsolosluğun 1924 yılından bu yana Bulgaristan’daki faaliyetleri, Bulgaristan’daki yatırım olanakları, bölgede bulunan Türk yatırımcıları ve bölgedeki yatırım ve işbirliği olanakları, fırsatlar ve tehditler ile ülke ekonomisi hakkında bilgiler verildi.

Filibe Ticaret ve Sanayi Odası’nda Yönetici Müdür Angel Hronev’den Bulgaristan ekonomisi, Filibe’deki yatırım ortamı ve ülkedeki fırsatlar hakkında ayrıntılı brifing alındı.

Heyet günün son programında Asenovgrad şehrinde bulunan Yerel Girişimciler Derneği Başkanı Vasil Pironkov’un ev sahipliğinde iş insanlarının büyük ilgi gösterdiği öğle yemeğinde karşılıklı olarak ikili işbirliği konuları ve yatırım olanaklarını ele aldı. Asenovgrad’ta düzenlenen görüşmelere Asenovgradlı iş insanlarının yanı sıra Panagyurişte Yerel Girişimciler Derneği’nden de yoğun katılım gerçekleşti. Heyet son olarak Balkanların en büyük tarım ve hayvancılık fuarı olan Filibe Tarım Fuarı’nda (AGRA) incelemelerde bulundu.  

Karacabey TSO Başkanı Güncü yaptığı açıklamada, Asenovgrad’lı iş insanları ve Karacabey TSO üyeleri arasında gerçekleştirilebilecek iş görüşmeleri için zemin oluşturduklarını belirterek, “Bulgaristan’a düzenlemiş olduğumuz iş gezisi ile burada ikili iş görüşmeleri yapma, yatırım fırsatları ve Bulgaristan’daki iş olanakları ile finansman imkânları hakkında bilgi edindik. Ayrıca fuarda yer alan ve Karacabey’den dünyaya açılan üyemiz Sezer Tarım’ın standını ziyaret ettik, kendileri ile bir kez daha kıvanç duyduk. Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası olarak düzenlenen bu tür yurtdışı iş gezilerimiz bizler için birer fırsat ve umut kapısıdır. Bu geziler üyelerimizin hem ufkunu açmakta, hem de vizyonlarını artırmaktadır. Bu doğrultuda yurt dışında tanıştığımız herhangi bir insan veya farklı bir sektör sizin bundan sonraki iş hayatınız için dönüm noktası olabiliyor. Ayrıca gezilerimize katılan üyelerimiz arasında güzel diyaloglar, dostluklar, birlik ve beraberlik duyguları ile işbirlikleri oluşabiliyor. Gezi sonrası üyelerimizden aldığımız geri dönüşlere baktığımızda, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerçekleştirdiğimiz programın üyelerimiz açısından oldukça verimli geçtiği kanaatine vardık. Yapılan ikili iş görüşmeleri ile ön anlaşmalar sağlandı. Yapılan ziyaretler ile de bölge hakkında önemli bilgiler elde edinildi, yatırım ve ticaret için brifingler alındı. Görülen şu ki, bölge hem ticari hem de yatırım anlamında Karacabeyli iş insanlarımız için önemli fırsatları barındırmaktadır.” ifadelerini kullandı.