• Endüstri 4.0 ile Başarı Artacak
  • Endüstri 4.0 ile Başarı Artacak

Endüstri 4.0 ile Başarı Artacak

Karacabey’de ‘Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Projesi’ni ilk uygulayan okul olan Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, proje ortak ve iştirakçilerinin katılımıyla bir imza töreni düzenlendi.

664 bin 240 TL’lik bütçe ile desteklenen BEBKA projesi sözleşmesi için düzenlenen imza törenine, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Naci Güncü, SÜTAŞ Süt Ürünleri A.Ş. ve KAPLAM Plastik ve Ticaret A.Ş. temsilcileri katıldı.

Törende, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) koordinasyonu ile Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nın amacının; bölgede imalat sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda mesleki eğitimin geliştirilmesi yoluyla bölgenin rekabet gücünün artırılması olduğu belirtildi. Ayrıca, Üretimde Yeni Nesil Teknolojiler isimli projeyle, yeni nesil teknolojileri eğitimde kullanarak imalat sanayindeki personellerin niteliklerinin artırılması, eğitimcilerin kapasitesinin güçlendirilmesi, kurumun işbirliği kapasitesinin artırılması; imalat sanayinde meydana gelen değişiklikler ve sektörel talepler göz önüne alınarak mesleki eğitim altyapısının (sınıf, laboratuvar, atölye, makine-teçhizat ve eğitim materyalleri) ve mesleki eğitim modellerinin geliştirilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Naci Güncü de yaptığı açıklamada, “Proje kapsamında iki iştirakçi önemli firmamız ile birlikte bu projeyle teknolojik anlamda donanımlı gençlerimizin ve sektörün ihtiyacı olan ara elemanın yetişeceği önemli bir süreç olacaktır. Emeği geçen başta SÜTAŞ Süt Ürünleri A.Ş. ve KAPLAM Plastik ve Ticaret A.Ş. firma yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan, 16 ay sürecek olan proje kapsamında, Endüstri 4.0 uygulama seti ve robot içeren atölye laboratuarların kurulması sağlanacak ve Elektrik-Elektronik ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı öğretmenleri ve öğrencilerine, otomotiv ve makine sanayindeki yönetici, mühendis ve teknisyenlere Endüstri 4.0 hakkında toplamda 85 bilgilendirme semineri ve eğitimleri verilecek. İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin de, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Teknoloji kenti olmaya aday ilçemizi Endüstri 4.0’a hazırlama adına atılan bu büyük adımda okulumuza desteği olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi