• Yönetim Kurulu Başkanımız Naci Güncü'den 2019 Yılı Değerlendirmesi ve 2020 Beklentileri

Yönetim Kurulu Başkanımız Naci Güncü'den 2019 Yılı Değerlendirmesi ve 2020 Beklentileri

2020'den Umutluyuz

Yönetim Kurulu Başkanımız Naci Güncü'den 2019 Yılı Değerlendirmesi ve 2020 Beklentileri

Ülkemiz, çevresinde yaşanan olaylara karşın hala güvenli liman olmayı sürdürüyor. Yılın ikinci yarısı ekonomide önemli toparlanma ve gelişmeler ile tamamlandı. Bu toparlanmada faizlerde indirim kararı alınması önemli etkenlerden biridir. Bu kararın istikrarlı şekilde devam etmesi, üretimin önünü açmakla birlikte girişimcilerin yatırım kararlarını da olumlu yönde etkilemiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Genel Kurulunda camiamız tarafından söz verilen Türkiye’nin Otomobili geçtiğimiz hafta yapılan lansman ile tüm dünyaya tanıtıldı. TOBB Camiası olarak sözümüzü gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.

Dünyada ticaret savaşları ile birlikte çok önemli rekabetlerin yaşandığı bir ortamda ihracatçı firmalarımız çok önemli başarılara imza atıyor. Kurda yaşanan dalgalanmalara rağmen 11 aylık veriler göz önüne alındığında ihracat rakamlarının % 10 civarında artış sağlaması özel sektörümüzün dinamizminin bir göstergesidir. Ancak yurtiçi talebin yeterli düzeye ulaşamaması nedeniyle firmalarımızın zor durumda kaldığı da yadsınamaz bir gerçektir. 2020 yılından elbette umutluyuz. Önümüzdeki yıl bilhassa enflasyon ve işsizlik oranı konusu dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı olarak karşımızda durmaktadır.

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası olarak 1.300’ü aşan üye sayımız ve artan mali imkânlarımız ile Karacabey’e sunduğumuz hizmetlerimizi niteliksel ve niceliksel olarak artırıyoruz. Kalite ve Akreditasyon Sistemini başarıyla uygulayan Odamız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin önde gelen odaları arasında yer alıyor. Üye taleplerini yerine getirmeyi amaçlayan yönetim anlayışımız ile tamamlanma aşamasına gelen Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi ile üyelerimizin ve esnaflarımızın en önemli ihtiyacı olan nitelikli iş gücü taleplerini de karşılayacağız.

2020 yılında hem ülkemizi etkileyen hem de küresel anlamda ekstra bir gelişme olmazsa, faizlerin daha da düşeceği, kredi kanallarının rahatlayacağı ve finansmana kolay ulaşımın sağlanacağı bir ortam bekliyoruz. Doğru ekonomik hamleler ve yapısal reformların hayata geçirilmesi ile hedeflenen büyüme rakamlarını yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. Bunun için ülke ekonomisinin, olmazsa olmazı üreticilerimizin daha fazla desteklenmesi, katma değerli üretime geçişimizin önünü açacak ve genç girişimcilere de ilham kaynağı olacağı görüşündeyiz.

Yönetim Kurulu Başkanı olarak Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası adına başta üyelerimiz olmak üzere tüm hemşehrilerimize sağlık, mutluluk, başarı ve huzur dolu bir yıl diliyorum.