Koronavirüs ile Mücadele Kapsamında alınan İhtiyati Tedbir Hakkında

Sayın Üyemiz,

Tüm Dünyayı ve Ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle; T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nce Covid-19 salgınının devam ettiği süre içerisinde bazı tüketicilerin belirlenen hijyen kurallarına uymamasının halk sağlığı açısından sorun oluşturabileceği değerlendirilerek alınan tedbirlerin açıklandığı bildirilmiştir.

T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün 30.11.2020 tarih ve 3318611 sayılı yazısı ile son günlerde salgının yaygınlığının artması ile birlikte bazı hususlar yeniden değerlendirilmiş ve halkımızın sağlığının korunması ve salgının yayılmasının azaltılması amacıyla, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 26. maddesinin 5. fıkrası gereğince bazı tedbirler alındığı belirtilmiştir. Bu kapsamda;

1- Piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında ürünleri tüketicinin doğrudan alması engellenerek;

a) Hazır ambalajlı olarak,

b) Ambalaj malzemesi içerisinde; Ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecektir. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının, ürünün rutubetini bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmamaktadır.

c) Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler; Bu ürünler sadece bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecektir.

2- Pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda ambalajlı veya ambalajsız her türlü ekmek ve ekmek çeşitleri, yufka, bazlama, gözleme, simit, tatlı ve diğer unlu mamuller ile pastacılık ürünlerinin satışı yapılmayacaktır.

Bilgilerinize sunarız,

SAYGILARIMIZLA

HIZLI ARAMA

HIZLI LİNKLER

Başkanın Mesajı

KTSO Kart Kazandırıyor

Karacabey TSO Etkinlik Takvimi

TOBB Yurtdışı İş Gezisi KOSGEB

Karacabey ve KTSO Tanıtım Filmi

Googler Anket

Kolay İhracat Platformu

Yetenek Kapısı

TOBB 100

İstihdam Seferberliği 2019

İşbaşı Eğitim Programı

World Halal Summit

Ufuk 2020