• Odamız ve Ziraat Bankası Arasında Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Protokolü
 • Odamız ve Ziraat Bankası Arasında Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Protokolü

Odamız ve Ziraat Bankası Arasında Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Protokolü

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın katılımıyla gerçekleştirilen Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi Lansmanının ardından Karacabey TSO ve Ziraat Bankası Karacabey Şubesi arasında protokol imzalandı.

İmza törenine Yönetim Kurulu Başkanımız Naci Güncü, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Karacabey Şubesi Müdürü Umut Avcı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sezgin Parlaklar, Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Gökhan Tüydeş, Yönetim Kurulu Üyemiz Adnan Sinemce ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Karacabey Şubesi Personeli Sedat Albey katıldı.

Nakit Sıkıntısı Çeken Üyelerimizin Finansman İhtiyacı Karşılanacak

Protokolle ilgili açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız Naci Güncü; “Odamız ile Ziraat Bankası güçlerini birleştiriyor. Tedarik zincirinde finansman kolaylaşıyor. Alıcı ve satıcı arasında Güvenli Ticaret Sistemi kurmayı sağlayan “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” ile üyelerimiz alımlarda 540 güne kadar vade ve düşük maliyet avantajlarından yararlanacak. Alıcı ve satıcının güven içinde alışveriş̧ yapmasının önünü açıyoruz. Üreticiler veya satıcılar, tahsilat ile uğraşmadan, güven içinde mallarını satacaklar. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Çatı kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin önderliğinde Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası olarak içerisinde bulunduğumuz bu zorlu süreci üyelerimizin daha rahat atlatabilmeleri için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Pandemi sürecinden tüm sektörlerimiz etkilendi. Nakit sıkıntısı çeken üyelerimizin finansman ihtiyacını karşılayacak, üretimde ve ticarette de devamlılık sağlayacak olan Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesinin üyelerimize çok büyük kolaylık sağlayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Üyelerimizi Bu Avantajlı Finansman İmkânından Yararlanmaya Davet Ediyorum

Ziraat Bankası tarafından, ciro ve kredibiliteye göre belirlenecek limitler dâhilinde herhangi bir sektör kısıtlaması olmaksızın Karacabey TSO üyelerinin bu sistemden faydalanabileceklerini ifade eden Başkan Güncü; “Böylece, artan koronavirüs vakaları nedeniyle yeni tedbirlerin alındığı bu dönemde, Oda üyelerimiz bir nebze de olsa nakit akışlarını rahatlatmış olacaklar. Bu üyelerimiz için bir avantaj. Bu vesileyle, imzalanan protokolün tüm üyelerimize ve KOBİ'lerimize hayırlı olmasını temenni ederken, üyelerimizi bu avantajlı finansman imkânından yararlanmak için Ziraat Bankası şubelerine müracaat etmeye davet ediyorum." açıklamasında bulundu.

Projenin ana amacı tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Ziraat Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup böylece tahsilat konusunda her iki tarafın da riski sıfıra indirilmektedir.

Ürünün satıcılar (tedarikçi) açısından faydaları:

 •         Tahsilat riskinin sıfıra indirilmesi
 •         Esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkânı

Ürünün alıcılar açısından faydaları:

 •         Finansmana kolay erişim: Ödemeleri taksit ve vadeler ile yapma imkânı
 •         Kredi/çek kullanmadan kendi tedarikçisi ile banka üzerinden ticaret yapması
 •         Artan kredi limitleri

Sistem:

Alım-satım işlemleri POS cihazları üzerinden işlemektedir.

 •         Tedarikçilerin (Satıcı), POS cihazlarına özel bir yazılım yüklenecektir.
 •         Alıcılara ise, ticari kredi kartı tahsis edilecektir.

Bu proje ile tedarikçiler mal teslim ettiği ve alacak kaydettiği firmaların ödemelerini POS cihazı aracılığıyla iki farklı seçenek ile alabilecektir.

 •         Esnek vade seçeneği
 •         Eşit taksit seçeneği

Örnek olarak;

 •         Tedarikçi, 100.000 TL’lik bir mal sattığında, pos cihazına 18 aya kadar aylık ya da 3 aylık eşit taksitlerle ödeme alabilecek,
 •         Aynı şekilde tedarikçi, 100.000 TL’lik mal satışını, tıpkı bir çek gibi maksimum 540 gün olmak üzere vadeli bir şekilde yapabilecektir. Bu durumda 540 gün sonra yapacağı tahsilatta herhangi bir problem yaşamayacaktır çünkü muhatabı artık banka olacaktır. Tahsilatı da bankadan yapacaktır.
 •         Kart limiti tahsisatı bankacılık koşullarına firmanın risk durumuna göre banka tarafından belirlenecektir. Herhangi bir üst limit bulunmamaktadır.
 •         Herhangi bir sektör kısıtlaması yoktur. Oda ve borsa ile sektör meclisi üyesi firmalarımız bu imkândan faydalanabilecektir.
 •         Bu sistem sadece tedarik zincirinde birbirine entegre olmuş ticari işletmeler arasında uygulanacak olup, her satış bu kapsamda değerlendirilemeyecektir.
 •         Örnek vermek gerekirse, bir otel işletmesine gıda tedariki sağlayan bir ticari işletme otel işletmesinin sahip olduğu Bankkart üzerinde vadeli satış yapabilecektir.

Odamız ve Ziraat Bankası arasında imzalanan Alıcı ve satıcı arasında Güvenli Ticaret Sistemi kurmayı sağlayan “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

HIZLI ARAMA

HIZLI LİNKLER

Başkanın Mesajı

KTSO Kart Kazandırıyor

Karacabey TSO Etkinlik Takvimi

Karacabey ve KTSO Tanıtım Filmi

Googler Anket

Yörex Fuarı

Kolay İhracat Platformu

Yetenek Kapısı

TOBB 100

İşbaşı Eğitim Programı

World Halal Summit

Ufuk 2020

DUYURULAR