• Kuruluş ve Tarihçemiz

Kuruluş ve Tarihçemiz

Kuruluş ve Tarihçemiz 19. yy. da Ziraat ve Ticaret Odasi ayni yönetim altinda müsterek olarak faaliyette bulunuyordu. 1899 yilinda Ziraat ve Ticaret Odasi'nin basinda Muhammet Serif Efendi bulunmaktaydi. Yardimcisi Mustafa Sirri Efendi'dir. Üyeler ise: Bicaz Haci Muhammet Efendi, Osman Zeki Efendi, Süleyman Agop Aga, Helvaci Yorgi Efendi, Zahari Nikolaki Efendi, Serafyan Kabril Aga ve Keresalmasili Agop Aga'dir. Günümüzde Ticaret ve Ziraat Odaları ayrı tesekküller halinde çalısmalarını yürütmektedirler.

Yönetim Kurulu Baskanligini Naci GÜNCÜ, Meclis Başkanlığını Asım ÜNEN'in yapmakta oldugu Karacabey Ticaret ve Sanayi Odasi 13 Aralik 1970 tarihinde kurulmustur. İlk yönetim kurulu 15 Aralik 1970'de şu isimlerden olusuyordu: Baskan Rauf Emre, üyeler Nurettin Kazangil, Erol Onur, Orhan Derici ve Sirri Yilmaz. 22 Aralik 1970'de toplanan Meclis'in baskanligina Hakki Özer, yardimciligina Necati Vardarli, üyeliklerine de Rauf Emre, Nurettin Kazangil, Erol Onur, Orhan Derici, Ahmet Papurlu, V. Bedri Öztürk, Sirri Yilmaz ve Oray Özer seçildiler.

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odasi, yörenin ve ülkenin ticaret ve sanayisini ilgilendiren konulara, yasalarin kendisine tanidigi yetki ve sorumluluklar çerçevesinde geregini yerine getiren, kamu kurumu niteliginde, tüzel kişiliğe sahip bir meslek kuruluşudur. Oda, yörenin ve ülkenin ekonomik çikarlari dogrultusunda ilgili makam ve kurum, kurulus ve kisilerle sürekli diyalog içinde bulunmaktadir. Sonuçta, ticari kisi ve kurumlarin karsilastiklari is sorunlarinin çözümünde etkin olarak görev yapmaktadir. Çözümlenmesi üst makamlarin ilgisini gerektiren konularda kurum olarak gerekli girisimlerini sürdürmektedir. Ticaret ve Sanayi Odasi, Karacabeyli esnaf, tüccar, sanayici ve isadamlarinin ortak sesi ve gücü durumunda olan bir kurumdur. Bu sifatla ilçenin ekonomisine, sanayi ve ticaretine yön vermektedir. Ithalat ve ihracat, ticaret ve sanayi ile ilgili seminerler düzenlemek, bu yöntemlerle üyelerinin, firma ve sanayi kuruluslarini bilgilendirmek, meslek kuruluslarina mesleki kurallara uyulmasi konusunda, kararlarin uygulanmasi konusunda uyarida bulunmak, Oda'nin temel görevleri arasinda bulunmaktadir. Karacabey'de Ticaret ve Sanayi Odasi'nin kurulmasi yörenin sanayi ve ticaretine bir dinamizm getirmistir. Etkinligini sürdürmekte olan sanayi kuruluslarimizin çogu (%80'i) Oda'nin öncülügünde ve desteginde kuruluslarini tamamlamislardir. Karacabey'in ekonomisinin, sanayisinin ve ticaretinin bu asamaya gelmesinde Oda'nin büyük rolü vardir. 

Kurulusundan Günümüze Karacabey TSO'da Görev Dagilimi 
(1970-1973) Yönetim Kurulu Baskan: Rauf Emre Ikinci Baskan: Nurettin Kazangil Üyeler: Erol Onur, Orhan Derici, Sirri Yilmaz Meclis Kurulu Baskan: Hakki Özer Ikinci Baskan: Necati Vardarli Üyeler: Rauf Emre, Nurettin Kazangil, Erol Onur, Orhan Derici, Ahmet Papurlu, V. Bedri Öztürk, Sirri Yilmaz, Oray Özer

(1973-1976) Yönetim Kurulu Baskan: Erol Onur Ikinci Baskan: Erdinç Bilir Üyeler: Ilhan Akdari, V. Bedri Öztürk, Burhan Balkis Not: 15/11/1974'ten 26/11/1975'e kadar Ilhan Akdari, 27/11/1975'ten 15/11/1976'ya kadar da V. Bedri Öztürk Ikinci Baskanlik görevlerinde bulunmuslardir. Meclis Kurulu Baskan: Hasan Sarpdere Ikinci Baskan: Riza Ülgen Üyeler: Erol Onur, Ilhan Akdari, Erdinç Bilir, Burhan Balkis, V. Bedri Öztürk, Orhan Derici, Serif Aka, Oray Özer, Hüseyin Oruç, Ali Askin, Ömer Matli, Ilyas Çelebi Not: 11/11/1974'te Hasan Sarpdere istifa etmis, baskanliga Riza Ülgen geçmistir. Baskanvekili ise Rahmi Göymen olmustur. Yeni üyeler ise Muzaffer Sert ve Selahattin Güngörmez olmustur. 

(1976-1979) Yönetim Kurulu Baskan: Erol Onur Ikinci Baskan: Erdinç Bilir Üyeler: Ilhan Akdari, Ismet Oruç, Turhan Karakaslar Not: 28/11/1977'den itibaren 28/11/1978'e kadar Ilhan Akdari, yine 28/11/1978'den 18/11/1979'a kadar da Erdinç Bilir Ikinci Baskan olarak görev yapmislardir. Meclis Kurulu Baskan: Rauf Emre Ikinci Baskan: V. Bedri Öztürk Üyeler: Erol Onur, Ilhan Akdari, Erdinç Bilir, Ismet Oruç, Turhan Karakaslar, Rahmi Göymen, Burhan Balkis, Hayrettin Özkan, Muzaffer Sert, Necati Sen, Faruk Ulutürk, Ismail Yagiz

(1979-1984) Yönetim Kurulu Baskan: Erol Onur Ikinci Baskan: Ilhan Akdari Üyeler: Ismet Oruç, Hayrettin Özkan, Burhan Tanriverdi Meclis Kurulu Baskan: Rauf Emre Ikinci Baskan: Rahmi Göymen Üyeler: Erol Onur, Ilhan Akdari, Ismet Oruç, Hayrettin Özkan, Burhan Tanriverdi, Turhan Karakaslar, Erdinç Bilir, Muhittin Tüydes, Ibrahim Agay, Selahattin Güngörmez, Fuat Mert, Fuat Özseçen Not: 23/11/1982'den itibaren Selahattin Güngörmez Ikinci Baskan olarak görev yapmistir. 

(1984-1987) Yönetim Kurulu Baskan: Erol Onur Ikinci Baskan: Ilhan Akdari Üyeler: Burhan Tanriverdi, Hayrettin Özkan, Necati Sen Not: 06/03/1986'dan itibaren Necati Sen'in yerine Abdullah Esgin görev yapmistir. Ayrica Erol Onur 12/06/1987'de istifa etmistir. Bu tarihten sonra Ilhan Akdari 23/11/1987'ye kadar Baskanlik görevinde bulunmustur. Ilhan Akdari'nin baskanligindaki yönetim kurulunun ikinci baskani Hayrettin Özkan, üyeleri ise Burhan Tanriverdi, Abdullah Esgin ve Ismet Oruç'tur. Meclis Kurulu Baskan: Rauf Emre Ikinci Baskan: Mehmet Yörür Üyeler: Erol Onur, Ilhan Akdari, Burhan Tanriverdi, Hayrettin Özkan, Necati Sen, Abdullah Esgin, V. Bedri Öztürk, Ismet Oruç Not: 31/07/1987'den 22/11/1987 tarihine kadar Rauf Emre'nin yerine Mehmet Yörür baskanlik görevini yürütmüstür. Ayrica ayni tarihte Erol Onur istifa etmistir.

(1987-1992) Yönetim Kurulu Baskan: Ilhan Akdari Ikinci Baskan: Ismet Oruç Üyeler: Abdullah Esgin, Necati Sen, Orhan Göksel Not: 01/03/1989'da Abdullah Esgin'in yerine Sadi Seymen, 05/02/1990'da da Orhan Göksel'in yerine Rafet Uluca Yönetim Kurulu Üyeligi yapmislardir. Meclis Kurulu Baskan: Turhan Karakaslar Ikinci Baskan: Burhan Tanriverdi Üyeler: Ilhan Akdari, Ismet Oruç, Abdullah Esgin, Necati Sen, Orhan Göksel, Ertan Bilir, Rafet Uluca, Sadi Seymen Not: Abdullah Esgin'in yerine Mehmet Yörür, Orhan Göksel'in yerine de Ahmet Gümüs meclis üyeligi görevlerinde bulunmuslardir.

(1992-1995) Yönetim Kurulu Baskan: Ilhan Akdari Ikinci Baskan: M. Sadik. Dinç Üyeler: Rafet Uluca, Ekrem Çelebi, Mustafa Kuzu Meclis Kurulu Baskan: Turhan Karakaslar Ikinci Baskan: Ahmet Gümüs Üyeler: Ilhan Akdari, M. Sadik Dinç , Rafet Uluca, Ekrem Çelebi, Hüseyin Sen, Turhan Akçigit, Mustafa Kuzu, Abdullah Esgin 

(1995-1999) Yönetim Kurulu Baskan: Ilhan Akdari Ikinci Baskan: Rafet Uluca Üyeler: Ekrem Çelebi, Mustafa Kuzu, Asim Özden Not: 24/11/1997'den itibaren Ekrem Çelebi'nin yerine Dündar Efe Yönetim Kurulu Üyeligi yapmistir. Meclis Kurulu Baskan: Turhan Karakaslar Ikinci Baskan: Özer Matli Üyeler: Ilhan Akdari, Rafet Uluca, Ekrem Çelebi, Mustafa Kuzu, Asim Özden, Adnan Oruç, Mehmet Kuraloglu, Dündar Efe Not: 24/11/1997'den sonra Ekrem Çelebi Baskan, Turhan Karakaslar Ikinci Baskan, A. Turhan Akçigit'te üye olarak görev yapmislardir. 

(1999-2005 ) Yönetim Kurulu Baskan: Ilhan Akdari Ikinci Baskan: Semih Küçüksekerci Üyeler: M. Sadik Dinç, Ismail Tüydes, Ibrahim Gümüs Meclis Kurulu Baskan: Dündar Efe Ikinci Baskan: Adnan Aybey Üyeler: Ilhan Akdari, Semih Küçüksekerci, M. Sadik Dinç, Ismail Tüydes, Ibrahim Gümüs, Özer Matli, Ekrem Çelebi, Sedat Karakaslar 
 

Kuruluş ve Tarihçemiz