• Kuruluş ve Tarihçemiz

Kuruluş ve Tarihçemiz

19. yüzyılda Ziraat ve Ticaret Odası aynı yönetim altında müşterek olarak faaliyette bulunuyordu. 1899 yılında Ziraat ve Ticaret Odasi'nın başında Muhammet Şerif Efendi bulunmaktaydı. Yardimcisi Mustafa Sirri Efendi'dir. Üyeler ise: Bicaz Haci Muhammet Efendi, Osman Zeki Efendi, Süleyman Agop Aga, Helvaci Yorgi Efendi, Zahari Nikolaki Efendi, Serafyan Kabril Aga ve Keresalmasili Agop Aga'dir. Günümüzde Ticaret ve Ziraat Odaları ayrı tesekküller halinde çalısmalarını yürütmektedirler.

Yönetim Kurulu Baskanligini Muammer ÜSTÜNDAĞ, Meclis Başkanlığını Adem SURGUÇ'un yapmakta oldugu Karacabey Ticaret ve Sanayi Odasi 13 Aralik 1970 tarihinde kurulmustur. İlk yönetim kurulu 15 Aralik 1970'de şu isimlerden olusuyordu: Baskan Rauf Emre, üyeler Nurettin Kazangil, Erol Onur, Orhan Derici ve Sirri Yilmaz. 22 Aralik 1970'de toplanan Meclis'in baskanligina Hakki Özer, yardimciligina Necati Vardarli, üyeliklerine de Rauf Emre, Nurettin Kazangil, Erol Onur, Orhan Derici, Ahmet Papurlu, V. Bedri Öztürk, Sirri Yilmaz ve Oray Özer seçildiler.

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odasi, yörenin ve ülkenin ticaret ve sanayisini ilgilendiren konulara, yasalarin kendisine tanidigi yetki ve sorumluluklar çerçevesinde geregini yerine getiren, kamu kurumu niteliginde, tüzel kişiliğe sahip bir meslek kuruluşudur. Oda, yörenin ve ülkenin ekonomik çikarlari dogrultusunda ilgili makam ve kurum, kurulus ve kisilerle sürekli diyalog içinde bulunmaktadir. Sonuçta, ticari kisi ve kurumlarin karsilastiklari is sorunlarinin çözümünde etkin olarak görev yapmaktadir. Çözümlenmesi üst makamlarin ilgisini gerektiren konularda kurum olarak gerekli girisimlerini sürdürmektedir. Ticaret ve Sanayi Odasi, Karacabeyli esnaf, tüccar, sanayici ve isadamlarinin ortak sesi ve gücü durumunda olan bir kurumdur. Bu sifatla ilçenin ekonomisine, sanayi ve ticaretine yön vermektedir. Ithalat ve ihracat, ticaret ve sanayi ile ilgili seminerler düzenlemek, bu yöntemlerle üyelerinin, firma ve sanayi kuruluslarini bilgilendirmek, meslek kuruluslarina mesleki kurallara uyulmasi konusunda, kararlarin uygulanmasi konusunda uyarida bulunmak, Oda'nin temel görevleri arasinda bulunmaktadir. Karacabey'de Ticaret ve Sanayi Odasi'nin kurulmasi yörenin sanayi ve ticaretine bir dinamizm getirmistir. Etkinligini sürdürmekte olan sanayi kuruluslarimizin çogu (%80'i) Oda'nin öncülügünde ve desteginde kuruluslarini tamamlamislardir. Karacabey'in ekonomisinin, sanayisinin ve ticaretinin bu asamaya gelmesinde Oda'nin büyük rolü vardir. 

Kurulusundan Günümüze Karacabey TSO'da Görev Dagilimi 
(1970-1973) Yönetim Kurulu Baskan: Rauf Emre Ikinci Baskan: Nurettin Kazangil Üyeler: Erol Onur, Orhan Derici, Sirri Yilmaz Meclis Kurulu Baskan: Hakki Özer Ikinci Baskan: Necati Vardarli Üyeler: Rauf Emre, Nurettin Kazangil, Erol Onur, Orhan Derici, Ahmet Papurlu, V. Bedri Öztürk, Sirri Yilmaz, Oray Özer

(1973-1976) Yönetim Kurulu Baskan: Erol Onur Ikinci Baskan: Erdinç Bilir Üyeler: Ilhan Akdari, V. Bedri Öztürk, Burhan Balkis Not: 15/11/1974'ten 26/11/1975'e kadar Ilhan Akdari, 27/11/1975'ten 15/11/1976'ya kadar da V. Bedri Öztürk Ikinci Baskanlik görevlerinde bulunmuslardir. Meclis Kurulu Baskan: Hasan Sarpdere Ikinci Baskan: Riza Ülgen Üyeler: Erol Onur, Ilhan Akdari, Erdinç Bilir, Burhan Balkis, V. Bedri Öztürk, Orhan Derici, Serif Aka, Oray Özer, Hüseyin Oruç, Ali Askin, Ömer Matli, Ilyas Çelebi Not: 11/11/1974'te Hasan Sarpdere istifa etmis, baskanliga Riza Ülgen geçmistir. Baskanvekili ise Rahmi Göymen olmustur. Yeni üyeler ise Muzaffer Sert ve Selahattin Güngörmez olmustur. 

(1976-1979) Yönetim Kurulu Baskan: Erol Onur Ikinci Baskan: Erdinç Bilir Üyeler: Ilhan Akdari, Ismet Oruç, Turhan Karakaslar Not: 28/11/1977'den itibaren 28/11/1978'e kadar Ilhan Akdari, yine 28/11/1978'den 18/11/1979'a kadar da Erdinç Bilir Ikinci Baskan olarak görev yapmislardir. Meclis Kurulu Baskan: Rauf Emre Ikinci Baskan: V. Bedri Öztürk Üyeler: Erol Onur, Ilhan Akdari, Erdinç Bilir, Ismet Oruç, Turhan Karakaslar, Rahmi Göymen, Burhan Balkis, Hayrettin Özkan, Muzaffer Sert, Necati Sen, Faruk Ulutürk, Ismail Yagiz

(1979-1984) Yönetim Kurulu Baskan: Erol Onur Ikinci Baskan: Ilhan Akdari Üyeler: Ismet Oruç, Hayrettin Özkan, Burhan Tanriverdi Meclis Kurulu Baskan: Rauf Emre Ikinci Baskan: Rahmi Göymen Üyeler: Erol Onur, Ilhan Akdari, Ismet Oruç, Hayrettin Özkan, Burhan Tanriverdi, Turhan Karakaslar, Erdinç Bilir, Muhittin Tüydes, Ibrahim Agay, Selahattin Güngörmez, Fuat Mert, Fuat Özseçen Not: 23/11/1982'den itibaren Selahattin Güngörmez Ikinci Baskan olarak görev yapmistir. 

(1984-1987) Yönetim Kurulu Baskan: Erol Onur Ikinci Baskan: Ilhan Akdari Üyeler: Burhan Tanriverdi, Hayrettin Özkan, Necati Sen Not: 06/03/1986'dan itibaren Necati Sen'in yerine Abdullah Esgin görev yapmistir. Ayrica Erol Onur 12/06/1987'de istifa etmistir. Bu tarihten sonra Ilhan Akdari 23/11/1987'ye kadar Baskanlik görevinde bulunmustur. Ilhan Akdari'nin baskanligindaki yönetim kurulunun ikinci baskani Hayrettin Özkan, üyeleri ise Burhan Tanriverdi, Abdullah Esgin ve Ismet Oruç'tur. Meclis Kurulu Baskan: Rauf Emre Ikinci Baskan: Mehmet Yörür Üyeler: Erol Onur, Ilhan Akdari, Burhan Tanriverdi, Hayrettin Özkan, Necati Sen, Abdullah Esgin, V. Bedri Öztürk, Ismet Oruç Not: 31/07/1987'den 22/11/1987 tarihine kadar Rauf Emre'nin yerine Mehmet Yörür baskanlik görevini yürütmüstür. Ayrica ayni tarihte Erol Onur istifa etmistir.

(1987-1992) Yönetim Kurulu Baskan: Ilhan Akdari Ikinci Baskan: Ismet Oruç Üyeler: Abdullah Esgin, Necati Sen, Orhan Göksel Not: 01/03/1989'da Abdullah Esgin'in yerine Sadi Seymen, 05/02/1990'da da Orhan Göksel'in yerine Rafet Uluca Yönetim Kurulu Üyeligi yapmislardir. Meclis Kurulu Baskan: Turhan Karakaslar Ikinci Baskan: Burhan Tanriverdi Üyeler: Ilhan Akdari, Ismet Oruç, Abdullah Esgin, Necati Sen, Orhan Göksel, Ertan Bilir, Rafet Uluca, Sadi Seymen Not: Abdullah Esgin'in yerine Mehmet Yörür, Orhan Göksel'in yerine de Ahmet Gümüs meclis üyeligi görevlerinde bulunmuslardir.

(1992-1995) Yönetim Kurulu Baskan: Ilhan Akdari Ikinci Baskan: M. Sadik. Dinç Üyeler: Rafet Uluca, Ekrem Çelebi, Mustafa Kuzu Meclis Kurulu Baskan: Turhan Karakaslar Ikinci Baskan: Ahmet Gümüs Üyeler: Ilhan Akdari, M. Sadik Dinç , Rafet Uluca, Ekrem Çelebi, Hüseyin Sen, Turhan Akçigit, Mustafa Kuzu, Abdullah Esgin 

(1995-1999) Yönetim Kurulu Baskan: Ilhan Akdari Ikinci Baskan: Rafet Uluca Üyeler: Ekrem Çelebi, Mustafa Kuzu, Asim Özden Not: 24/11/1997'den itibaren Ekrem Çelebi'nin yerine Dündar Efe Yönetim Kurulu Üyeligi yapmistir. Meclis Kurulu Baskan: Turhan Karakaslar Ikinci Baskan: Özer Matli Üyeler: Ilhan Akdari, Rafet Uluca, Ekrem Çelebi, Mustafa Kuzu, Asim Özden, Adnan Oruç, Mehmet Kuraloglu, Dündar Efe Not: 24/11/1997'den sonra Ekrem Çelebi Baskan, Turhan Karakaslar Ikinci Baskan, A. Turhan Akçigit'te üye olarak görev yapmislardir.

 

1999 - 2005

YÖNETİM KURULU BAŞKANI: İlhan AKDARI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Semih KÜÇÜKŞEKERCİ

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ: M.Sadık DİNÇ, İsmail TÜYDEŞ, İbrahim GÜMÜŞ

MECLİS KURULU BAŞKANI: Dündar EFE

MECLİS KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Adnan AYBEY

MECLİS KURULU ÜYELERİ: İlhan AKDARI, Semih KÜÇÜKŞEKERCİ, M.Sadık DİNÇ, İsmail TÜYDEŞ, İbrahim GÜMÜŞ, Özer MATLI, Ekrem ÇELEBİ, Sedat KARAKAŞLAR

 

2005 - 2009

YÖNETİM KURULU BAŞKANI: Özer MATLI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Naci GÜNCÜ

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ: Şükrü KİLCİ, Mutlu SEZER, Bülent ŞEN

MECLİS KURULU BAŞKANI: Selim Tarık TEZEL

MECLİS KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Feti TOPRAK

MECLİS KURULU ÜYELERİ: Özer MATLI, Naci GÜNCÜ, Şükrü KİLCİ, Mutlu SEZER, Bülent ŞEN, Haluk ERİŞ, Asım ÜNEN, Mahmut ÇAYIR, Ayhan KUTKU, Erkan ÖKTEM, Ufuk ÜNAL

Not: 26.10.2005 tarihinden sonra Ayhan KUTKU'nun yerine Ümüt VURAL meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

 

2009 - 2013

YÖNETİM KURULU BAŞKANI: Özer MATLI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCILARI: Naci GÜNCÜ, Mutlu SEZER

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ: Şükrü KİLCİ, Necmi AKKUŞ, Ertem İŞCAN, İsmail ÜLKER

MECLİS KURULU BAŞKANI: Selim Tarık TEZEL

MECLİS KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Feti TOPRAK

MECLİS KURULU ÜYELERİ: Özer MATLI, Naci GÜNCÜ, Mutlu SEZER, Şükrü KİLCİ, Necmi AKKUŞ, Ertem İŞCAN, İsmail ÜLKER, Bülent ŞEN, Haluk ERİŞ, Asım ÜNEN, Mahmut ÇAYIR, Erkan ÖKTEM, Ufuk ÜNAL, Ümüt VURAL, Sami ÖZSEÇEN, Yener UNCU, Ahmet TUNA, Güray KARAKAŞLAR

Not: 27.08.2012 tarihinden sonra Mutlu SEZER'in yerine Ufuk ÜNAL yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

 

2013 - 2018

YÖNETİM KURULU BAŞKANI: Naci GÜNCÜ

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: İsmail ÜLKER

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ: Feti TOPRAK, Hüseyin Fikri SEZER, Servet Engin BEZEK, Ömer KAZANGİL, Enver KARTAL

MECLİS KURULU BAŞKANI: Asım ÜNEN

MECLİS KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Mahmut ÇAYIR

MECLİS KURULU ÜYELERİ: Naci GÜNCÜ, İsmail ÜLKER, Feti TOPRAK, Hüseyin Fikri SEZER, Servet Engin BEZEK, Ömer KAZANGİL, Enver KARTAL, Sezgin PARLAKLAR, Ümüt VURAL, Bülent ŞEN, Ahmet TUNA, Atalay ÇETİN, Nejat DEVECİ, Serhat ERDEM, Uğur KOÇAK, Abdullah AKKOÇ, Muammer ÜSTÜNDAĞ, İlhan ELBİR

Not-1: 02.12.2013 tarihinden sonra İsmail ÜLKER'in yerine Feti TOPRAK yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

Not-2: 02.12.2013 tarihinden sonra İsmail ÜLKER'in yerine Ümüt VURAL yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-3: 17.02.2014 tarihinden sonra Ümüt VURAL'ın yerine Ahmet TUNA yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-4: 15.02.2016 tarihinden sonra Ahmet TUNA'nın yerine Atalay ÇETİN yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-5: 15.08.2016 tarihinden sonra Ömer KAZANGİL'in yerine Sezgin PARLAKLAR yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-6: 12.07.2013 tarihinden sonra Abdullah AKKOÇ'un yerine Selçuk ERARSLAN meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-7: 29.09.2015 tarihinden sonra Mahmut ÇAYIR'ın yerine Uğur KOÇAK meclis kurulu başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

Not-8: 29.09.2015 tarihinden sonra Mahmut ÇAYIR'ın yerine Vedat TEZOL meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-9: 15.02.2016 tarihinden sonra Ahmet TUNA'nın yerine Gökhan BİLİR meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-10: 15.08.2016 tarihinden sonra Ömer KAZANGİL'in yerine Serdar ORUÇ meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-11: 28.02.2017 tarihinden sonra Serdar ORUÇ'un yerine Ali Naci DÜŞ meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-12: 31.07.2017 tarihinden sonra Gökhan BİLİR'in yerine Murat KAZANGİL meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-13: 28.12.2017 tarihinden sonra Murat KAZANGİL'in yerine İbrahim GÜMÜŞ meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

 

2018 - 2022

YÖNETİM KURULU BAŞKANI: Naci GÜNCÜ

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Sezgin PARLAKLAR

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ: Gökhan TÜYDEŞ, Vahap AKA, Adnan SİNEMCE

MECLİS KURULU BAŞKANI: Hüseyin Fikri SEZER

MECLİS KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Hüseyin BİREN

MECLİS KURULU ÜYELERİ: Naci GÜNCÜ, Sezgin PARLAKLAR, Gökhan TÜYDEŞ, Vahap AKA, Adnan SİNEMCE, Muammer ÜSTÜNDAĞ, İlhan ELBİR, Zafer OK, Adem SURGUÇ, Mehmet Ali KÖFTECİ, Fethi ÇETİN, Necmi AKKUŞ, Mustafa HARİ, Ömer Türker LEVENTOĞLU, Samet KARAKAŞLAR, Mustafa ORUÇ, Murat KAZANGİL

Not-1: 27.06.2018 tarihinden sonra Fethi ÇETİN'in yerine Gül ÖZTÜRK meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-2: 27.12.2018 tarihinden sonra Hüseyin BİREN'in yerine Gül ÖZTÜRK meclis kurulu başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

Not-3: 27.12.2018 tarihinden sonra Hüseyin BİREN'in yerine Enver KARTAL meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-4: 15.12.2021 tarihinden sonra Mehmet Ali KÖFTECİ'nin yerine Ufuk ÜNAL meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

 

2022 - 2026

YÖNETİM KURULU BAŞKANI: Muhammer ÜSTÜNDAĞ

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Duygu EMİR

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Çağan YÜKSEL

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ: Zafer OK, Abdullah AKKOÇ, Naci Nevzat AKKUŞ, Oğuzhan ÜNEN

MECLİS KURULU BAŞKANI: Adem SURGUÇ

MECLİS KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Serap ÖZCAN SAĞDIÇ

MECLİS KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: Nejat DEVECİ

MECLİS KURULU ÜYELERİ: Muhammer ÜSTÜNDAĞ, Duygu EMİR, Çağan YÜKSEL, Zafer OK, Abdullah AKKOÇ, Naci Nevzat AKKUŞ, Oğuzhan ÜNEN, Emrah YAVUZ, Bülent TÜRE, Savaş OK, Gökhan TÜYDEŞ, Hakan KÜÇÜK, Adem BEKTAŞ, Nurullah ALTINSOY, Doğukan ARAN, Zafer SOMUNCUOĞLU, Nuri ÇİFCİ

Not-1: 10.05.2023 tarihinden sonra Emrah YAVUZ'un yerine Esat YAVUZ meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Not-2: 10.05.2023 tarihinden sonra Nurullah ALTINSOY'un yerine Tuncay KIRMAZ meclis kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Kuruluş ve Tarihçemiz

HIZLI ARAMA

HIZLI LİNKLER

KTSO Kart Kazandırıyor

Karacabey TSO Etkinlik Takvimi

Karacabey ve KTSO Tanıtım Filmi

Googler Anket

Yörex Fuarı

Kolay İhracat Platformu

Yetenek Kapısı

TOBB 100

İşbaşı Eğitim Programı

World Halal Summit

Ufuk 2020

DUYURULAR